29 Jun 2020 04:37

inkhel

Online Taekwondo Championship zawh fel a ni

Mizoram Amateur Taekwondo Association(MATA) buatsaih Online Inelna hmasa ber  Mizoram Open Taekwondo Poomsae Championship chu ni June ni 25 & 26, 2020 khan neih a ni a, Exodus School, SYS Academy, ATA Electric Veng leh Serchhip District te an Champion. June ni 29, 2020 (Thawhtanni) ah Sports & Youth Services Department-ah Director Lalsangliana chuan akharna hun hmangin lawmman a sem bawk.

Pu LalSangliana chuan tunlai hripui leng avangin khawvel pumah economy leh sports a thuanthu a. Chet harsat laia MATA hmalak dan chu fakawm a ti, Sawrkar programme Fit Mizoram tihlawhtlinna tura Online tournament buatsaih thei Assaociation an awm hi sawrkar leh deptt tan puitu tha tak a ni a ti a. Hlawhtlinna tura pawimawh em em mahni inrintawkna, mahni inthununna leh mahni inventheihna hi Taekwondo ah a awm thu sawiin International levela medal la thei turin nunpui zui a pawimawh a ti bawk. Sawrkarin sports policy leh sports industry a duan thar hi hlawkpuitu ni thei ngei turin player te leh nu leh pate tan la turin a fuih bawk.

He Online Championship hi Mizoram sawrkar in Fit Mizoram programme a duan tak, MATA in a tihhlawhtlinna tura a hmalakna pakhat a ni a, Mizoram District hrang hrang atanga an Poomsae video pek khawm chu International Referee leh National Referee ten Electronic Scoring System hmangin an endik a ni. World Taekwondo Headquarter chuan he inelna hi pawmpuiin International level Championship pawh buatsaih a ni tawh a, State medalist te hi National leh International Online Championship-ah Mizoram aiawh a an tel tur thu a sawi.

Cadet & Sub-Junior Champion : Exodus School

Taekwondo hi inelna chi 3 a awm a, Kyorugi (fight), Poomsae(form), Demonstration inelnaah hian Mizoram hi an tha hle a. Kyorugi & Poomsae hi Olympic inelna bik a ni tawh a. Mizoram hi Poomsae ah hian hma kan sawn hle a. 13th South Asian Games 2019, Katmandu-ah khan India tan Mizovin Gold leh Silver a la nghe nghe a ni. Kha mi tum khan infiamna chi 26 awmin Mizoram atangin Taekwondo player chauh an tel thei a ni. National ah tum 5 lai an champion tawh a, India aiawhin Championship 6-ah an tel tawh a ni.

Mizoram district hrang hrang atanga club 19 leh infiammi 77 lai telna he online Championship hi individual event chauh a ni a, category pali (4) ah then a ni. 2019 Poomsae Runners up team Exodus School, Chaltlang chuan a pumpuiah hneh takin ro an rel a, point 1040 lai hmuin Overall Champion an ni a, Sub-Junior leh Cadet Category ah Team Champion nihna an hauh zui bawk. Junior Category-ah hian point 150 ve ve hmuin SYS Taekwondo Academy leh ATA Electric Veng te chu joint Champion an ni a. Senior Category lamah 2019 MATA Best district Award dawng thei khawpa District activity nei tha Serchhip District Amateur Taekwondo Association chu an Champion bawk ani. Tin, Player thawhchhuak tha leh a pumpuia point 370 lai hlawhchhuaka pathumna dinhmun luah pha Mizoram University Campus Taekwondo Club chu Active Participation Trophy pek a ni bawk.

Kharna inkhawm hi MATA President Prof.Rualkhuma Colney in a kaihruai a. India Taekwondo President Mr.Namdev Sampat Shirgaonkar an Mizoram Online Championship chung changa a fakna thu MATA President hian a chhiarchhuak nghal a. MATA General Secretary Joseph Thansangan Championship report kimchang pe a pe a. MSSC Joint Secretary Pu C.Lalrinzuala leh USAM Secretary Pu Lalduhzuala Sailo ten hmanpuiin thu an sawi bawk.

Junior Champion : ATA

Sub-Junior Top 5 Team

1st: Exodus School720 pts

2nd: Mizoram University Campus370 pts

3rd: Durtlang Taekwondo Club170 pts

4th: Serchhip DATA150 pts

5th: Taekwondo Academy of Best Friends 110 pts

Cadet Top 5 Team

1st: Exodus School300 pts

2nd: Ramhlun Sporting Club70 pts

3rd: Mission Vengthlang Tkd Club 50 pts

4th: St. Lawrence School 20 pts

4th: Armed Veng South Tkd Club 20 pts

Junior Top 5 Team

1st: SYS Taekwondo Academy 150 pts

1st: ATA Electric Veng 150 pts

2nd: Armed Veng South Tkd Club 50 pts

2nd: Serchhip DATA 50 pts

3rd: Republic Vengthlang Tkd Club 40 pts

Senior Top 5 Team

1st: Serchhip DATA 200 pts

2nd: Armed Veng South Tkd Club 150 pts

2nd: SYS Taekwondo Academy 150 pts

2nd: Chawnpui Taekwondo Club150 pts

3rd: Republic Vengthlang Tkd Club 70 pts

Senior

Category hrang hranga Gold Medalist te:

Fresher White (Boy) Lalhruaitluanga Exodus School

Fresher White (Girl) Kshetrimayum Reshmilini Devi Mizoram University,CTC

Fresher Yellow (Boy) Lalnunhlua Hrahsel Exodus School

Fresher Yellow (Girl) Julie Lalhmangaihi St.Lawrence School

Fresher Green (Boy) R. Malsawmsanga Serchhip DATA

Fresher Green (Gril) Kriti Rajkumari Mizoram University, CTC

Sub-Junior-1 (Boy) Oskar Lalnunpuia Chenkual Durtlang, TC

Sub-Junior-1(Girl) Esther Lalchhanhimi St.Lawrence School

Sub-Junior-2 (Boy) Reuben Lalruatdika Exodus School

Sub-Junior-2 (Girl) Vanmalsawmi Exodus School

Cadet (Boy) Ramdinliana Exodus School

Cade (Girl) Pansy Rampanzeli Exodus School

Junior (Boy) Felix J. Hmingthanmawia SYS Tkd Academy

Junior (Girl) Lalronghaki RenthleiATA, Electric Veng

Senior-1 (Men) H. VanlalfelaArmed Veng South TC

Senior-1 (Women) R. LalnundikiSerchhip DATA

Senior-2 (Men) Dominic RozamlianaSYS, Tkd Academy

Senior-2 (Women) LalhlimpuiiChawnpui, TC

TKD = Taekwondo

TC = Taekwondo Club

DATA = District Amateur Taekwondo Association

CTC = Campus Taekwondo Club

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});